‹ Prev
Next ›
P-touch P-Touch 11 Handheld Label Maker
Thermal Transfer - 0.79 in/s Mono - 3 Fonts - 180 dpi - Tape, Label0.14" , 0.24" , 0.35" , 0.47" - Battery, Power Adapter - 6 Batteries Supported - AAA - Alkaline - Black, White - Handheld - PC - Auto Power Off, Label Length Setting, Vertical Printing, Built-in Designs Template, Internal Memory, QWERTY, Manual Cutter, Print Preview, Vertical Printing, Lightweight - for Home, Office
Out of Stock
- Lightweight, portable construction is perfect for on-the-go use
- Easy-view display lets you preview labels before printing
- Familiar computer-style layout allows quick and smooth data input
- Cable labeling feature tags wires and cables for easy identification
- Built-in memory stores frequently used labels for quick reprints
$44.43
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | PTH110 |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | P-touch |
| Product Model | PT-H110 |
| Product Name | P-Touch 11 Handheld Label Maker |
| Marketing Information | Handheld labelmaker creates personalized, decorative labels using a variety of fonts, frames and symbols. Easy-view display lets you preview your label before you print to prevent potential errors. Keyboard features a familiar computer-style layout for quick, smooth input. Cable labeling feature lets you easily label wires and cables to quickly locate specific cables. Built-in memory stores up to 15 labels to quickly reprint your frequently used labels. Flexible design operates on six AAA batteries or an optional AC adapter (each sold separately). Labelmaker is designed for use with Brother TZe tapes up to 12mm wide. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electronic Label Maker |
Technical Information
| Print Method | Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 0.79 in/s |
| Number of Fonts | 3 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Media Types & Handling
| Media Type |
|
| Tape Height Supported |
|
Battery Information
| Number of Batteries Supported | 6 |
| Battery Size Supported | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Included | No |
Power Description
| Power Source |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Form Factor | Handheld |
| Height | 8" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 2.2" |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Philippines |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year limited |
Overview
P-touch P-Touch 11 Handheld Label Maker
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE0640084 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433C19 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433M25 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433Y27 Stock Available
-
Product Code: BSN09956BD472 Stock Available
-
Product Code: LLR52511Out of Stock
-
Product Code: LLR52558Out of Stock
-
Product Code: LLR6965426 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE0640084 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433C19 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433M25 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433Y27 Stock Available
-
Product Code: BSN09956BD472 Stock Available
-
Product Code: LLR52511Out of Stock
-
Product Code: LLR52558Out of Stock
-
Product Code: LLR6965426 Stock Available