- Satisfy those who expect to see PURELL Hand Sanitizer in public places - let them know you care with the PURELL ES4 Manual Hand Sanitizer Dispenser
- Ensure access where needed most with a reliable, push-style dispenser
- Uses PURELL ES4 1200 ml Hand Sanitizer refills
- Transparent refills allow teams to monitor hand sanitizer levels easily
- Refills exceed FDA Handwash requirements with 1.1 ml of product
<
>
PURELL® Hand Sanitizer Dispenser
Manual - 1.27 quart Capacity - Locking Mechanism, Durable, Wall Mountable - Graphite - 1 Each
Product Code: GOJ502401
Product Unit: Each
38 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Gojo Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 502401 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gojo.com |
| Brand Name | PURELL® |
| Product Name | Hand Sanitizer Dispenser |
| Marketing Information | Reliable, easy to maintain, push-style dispenser. AT-A-GLANCE™ refills allows to see when refills need to be changed. LOCK OR NOT™ technology-can convert to a locking system. Holds 1.2 L Purell ES4 Hand Sanitizer refills (not included). ADA Compliant. Graphite. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Soap/Sanitizer Dispenser |
Product Information
| Operating Mode | Manual |
| Volume Capacity | 1.27 quart |
| Application/Usage | Handwash |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Product Material | ABS Plastic |
| Height | 11.4" |
| Width | 4.9" |
| Length | 8.2" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
PURELL® ES4 Hand Sanitizer Refill |
| Certifications & Standards |
MWBE |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Guaranteed Reliability: We stand behind for the life of the dispenser |