‹ Prev
Next ›
Quality Park 9-1/2 x 12-1/2 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
Clasp - #93 - 9 1/2" Width x 12 1/2" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
37 Stock Available
- Double-prong, metal clasp and reinforced eyelets for durability and repeated use
- Perfect for everyday home and business use; made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Moisture-activated seal with deep gumming on the flap to create a permanent seal
- 9-1/2" x 12-1/2" size for organizing and storing 8-1/2" x 11" flat documents to avoid creases from folding
$49.75
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37893 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 9-1/2 x 12-1/2 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps |
| Marketing Information | 9-1/2" x 12-1/2" Heavyweight Clasp Envelopes are an excellent solution for accessible storage or filing. Whatever your home or office needs are, clasp envelopes make staying organized easier. They're perfect for projects, filing and mailing. Heavy-duty, double-prong clasp and reinforced eyelet are durable enough for repeated use. 28 lb. brown Kraft stock is great for extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance that they arrive unharmed. 9-1/2" x 12-1/2" size accommodates most documents without folding. Heavy gumming keeps envelopes securely and permanently sealed when needed. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #93 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 12 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Quality Park 9-1/2 x 12-1/2 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
Also Consider
-
Product Code: BSN3666441 Stock Available
-
Product Code: BSN4212028 Stock Available
-
Product Code: BSN421219 Stock Available
-
Product Code: QUA37890155 Stock Available
-
Product Code: QUA378944 Stock Available
-
Product Code: QUA3789511 Stock Available
-
Product Code: QUA414652 Stock Available
-
Product Code: QUA4146747 Stock Available
-
Product Code: QUA4458234 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ACM10414134 Stock Available
-
Product Code: BSN32361129 Stock Available
-
Product Code: BSN3655054358 Stock Available
-
Product Code: BSN3655126268 Stock Available
-
Product Code: BSN3750712848 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available
-
Product Code: SMD8745522 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACM10414134 Stock Available
-
Product Code: BSN32361129 Stock Available
-
Product Code: BSN3655054358 Stock Available
-
Product Code: BSN3655126268 Stock Available
-
Product Code: BSN3750712848 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available
-
Product Code: SMD8745522 Stock Available