- Magnetic design stores directly on your board for easy access
- Felt pad effectively removes chalk or dry-erase ink
- Microfiber eraser allows periodic deep cleanings and residue removal
- Durable handle offers comfortable grip for easy maneuverability
- Oblong shape is excellent for spot erasing
<
>
Quartet Premium Glass Board Eraser
2" Width x 6.50" Length - Used as Ink Remover, Residue Remover - Magnetic, Durable, Easy-grip Handle - Silver - Felt, MicroFiber - 1 Each
Product Code: QRTSFEB3
Product Unit: Each
45 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN65637BD783 Stock Available
-
Product Code: QRT500110M323 Stock Available
-
Product Code: QRT79552330 Stock Available
-
Product Code: QRT79558Q136 Stock Available
-
Product Code: QRTG7248W87 Stock Available
-
Product Code: QRTGDP186502 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B5619 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | SFEB3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Quartet |
| Product Name | Premium Glass Board Eraser |
| Marketing Information | Magnetic eraser offers three-in-one cleaning for glass surface markerboards to keep your writing surface clean. The felt pad effectively erases dry-erase ink and is reversible for a new start. Integrated microfiber eraser surface helps with periodic deep cleaning and residue removal. Durable handle fits comfortably in your hand for maximum ease of use. Plus, the unique shape of the eraser makes it easy to reach and erase writing at the corners of your board. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board Eraser |
Product Information
| Eraser Width | 2" |
| Eraser Length | 6.50" |
| Recommended Use |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material |
|
| Height | 0.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
2" Width x 6.50" Length - Used as Ink Remover, Residue Remover - Magnetic, Durable, Easy-grip Handle - Silver - Felt, MicroFiber - 1 Each