‹ Prev
Next ›
Roaring Spring Composition Book
80 Sheets - 160 Pages - Printed - Sewn/Tapebound - Both Side Ruling Surface - Red Margin - 20 lb Basis Weight - 75 g/m² Grammage - 10 1/4" x 7 7/8" Sheet Size - 0.50" Height x 7.9" Width x 10.3" Length - White Paper - Black Binding - 4 / Carton
Ships in 10-14 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Oversized hard cover to protect your important notes
- Perfect lasting way to record your notes - permanently bound
- Smooth, heavyweight paper ruled with blue lines and a red margin line
- Center-sewn and tape bound for reliable binding
- Proudly made in the USA
$342.95
Product Details
General Information
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 77461cs |
| Manufacturer Website Address | http://www.rspaperproducts.com |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Name | Composition Book |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound composition book, part of the Signature Collection. Premium, white, 20 lb. writing paper is ruled with blue lines and a red margin line. Covers are made of hard white board that is printed in the traditional black marble pattern. Inside cover is printed with class schedule and other useful information. Each Black Marble Composition Book is center-sewn and tape-bound so sheets are not designed for sheet tear-out. Book contains 80 sheets (7-7/8 x 10-1/4"). |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Package Type | Bulk |
| Product Condition | New |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 80 |
| Number of Pages | 160 |
| Sheet Type | Printed |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 10 1/4" x 7 7/8" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Color | Black Marble |
| Cover Design | Marble |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.50" |
| Width | 7.9" |
| Length | 10.3" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Overview
Roaring Spring Composition Book
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: MEA06062239 Stock Available
-
Product Code: MEA06074275 Stock Available
-
Product Code: ROA10111CS9 Stock Available
-
Product Code: ROA77220CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77255CSOut of Stock
-
Product Code: ROA7726442 Stock Available
-
Product Code: ROA77480CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77481CSOut of Stock
Alternative Products
-
Product Code: MEA7204528 Stock Available
-
Product Code: MEA72456169 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK19 Stock Available
-
Product Code: ROA77220CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77479Out of Stock
-
Product Code: TOP103856 Stock Available
-
Product Code: TOP1038615 Stock Available
-
Product Code: TOP103885 Stock Available
-
Product Code: TOP1038923 Stock Available