- Combines the benefits of a standing desk with the space-saving design of a corner desk; sits directly on your corner desk so you can sit or stand for better health and productivity
- Holds 2 large monitors or a laptop (not included); height adjusts up to 18" and down to 5" for ergonomic positioning that prevents neck strain
- Ergonomic, extendable keyboard tray; grommet mounts a single or double monitor arm or organizes cables
- Gas piston assist and side handles to raise and lower monitors up to 40 lb.
- Includes 2 USB 2.0 ports and 4 AC outlets
<
>
Rocelco CADR-46 Corner Sit-to-Stand Desk Riser
40 lb Load Capacity - 23.20" Height x 45.50" Width - Desk - Black - For Monitor, Notebook, Keyboard - Extendable, Ergonomic, Keyboard Tray, Handle, Grommet, Cable Management, Built-in USB Port, Electrical Outlet
Product Code: RCLRCADRB46A
Product Unit: Each
10 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rocelco, Inc |
| Manufacturer Part Number | RCADRB46A |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocelco.com |
| Brand Name | Rocelco |
| Product Model | CADR-46 |
| Product Name | CADR-46 Corner Sit-to-Stand Desk Riser |
| Marketing Information | CADR-46 Height-Adjustable Corner Sit-to-Stand Desk Riser lets you enjoy the benefits of a standing desk with the space-saving design of a corner desk. It sits directly on your current desk so you can sit and stand to become healthier and more productive. Worksurface measures 45-1/2" wide x 23-1/4" deep to fit on corner desks and holds two large monitors or a laptop (none included). It keeps your monitors at the proper height to prevent neck strain. Extendable, ergonomic keyboard tray measures 40" wide x 13" deep. Height adjusts up to 18" and down to 5" for ergonomic positioning for people of all heights. Gas piston assist and convenient side handles let you raise and lower up monitors up to 40 lb. Grommet lets you mount a single or double monitor arm or keeps cables organized. Desk riser includes four AC outlets and two USB 2.0 ports. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Monitor Riser |
Technical Information
| Number of Displays Supported | 2 |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Adjustable Stand Height | 5" |
| Maximum Adjustable Stand Height | 18" |
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desk |
| Height | 23.20" |
| Width | 45.50" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Overview
40 lb Load Capacity - 23.20" Height x 45.50" Width - Desk - Black - For Monitor, Notebook, Keyboard - Extendable, Ergonomic, Keyboard Tray, Handle, Grommet, Cable Management, Built-in USB Port, Electrical Outlet
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.