- Fits Rubbermaid 2620 and 2632 (sold separately)
- Also compatible with 2643 and 2655 (sold separately)
- Easy twist-on, twist-off design for safe mobility and handling
- Heavy-duty wheels with swivel capabilities for easy mobility
<
>
Rubbermaid Commercial Brute Easy Twist Round Dolly
350 lb Load Capacity - 5 Casters - Structural Foam - 18.30" Width x 6.62" Height - Black - 1 Each
Product Code: RCP264000BK
Product Unit: Each
65 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AMR100340216 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT1192 Stock Available
-
Product Code: GOJ53620278 Stock Available
-
Product Code: GPC21000672 Stock Available
-
Product Code: KCC41455CT72 Stock Available
-
Product Code: PGC820741708 Stock Available
-
Product Code: PGC96257CT1689 Stock Available
-
Product Code: RCP183355288 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 264000BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Brute |
| Product Name | Brute Easy Twist Round Dolly |
| Marketing Information | Easy twist-on, twist-off dolly provides safe mobility and handling of heavy loads. Five rugged casters help keep fully loaded Brute containers stable, even on rough and uneven floors, and swivel smoothly for easy maneuvering. Brute Structural Foam Dolly features a 350 lb. maximum load capacity and fits Rubbermaid 2620, 2632, 2643 and 2655 (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dolly |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 350 lb |
| Number of Casters | 5 |
| Application/Usage | Wastebin |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Structural Foam |
| Height | 6.62" |
| Width | 18.30" |
| Diameter | 18" |
Miscellaneous
| Additional Information |
BRUTE Dolly for 2620, 2632, 2643, 2655 Containers |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
350 lb Load Capacity - 5 Casters - Structural Foam - 18.30" Width x 6.62" Height - Black - 1 Each