- Easy-push button for effortless use
- Easy-to-use design for fast cartridge replacement
- Inhibits growth of bacteria and molds with BioCote
- Lockable to protect from pilferage and contamination
- Prevents unexpected runout with sight glass
<
>
SC Johnson Hand Soap 2000 Manual Dispenser
Manual - 1.06 gal Capacity - Durable, Antimicrobial, Locking Mechanism - Black - 1 Each
Product Code: SJNHVY4LDB
Product Unit: Each
13 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | S. C. Johnson & Son, Inc |
| Manufacturer Part Number | HVY4LDB |
| Manufacturer Website Address | http://www.scjohnson.com |
| Brand Name | SC Johnson |
| Product Name | Hand Soap 2000 Manual Dispenser |
| Marketing Information | The Cleanse Heavy Dispenser features a large, easy-push button for a simple way to dispense a controlled dose that's appropriate for the application required. Easy-to-use design allows you to quickly replace empty cartridges in seconds. Durable components withstand frequent use and provide assurance of quality and long-term cost-efficiency. Dispenser push button is exclusively protected by BioCote, a silver-based antimicrobial agent that is incorporated into the plastic components at the time of manufacture and inhibits the growth of a broad spectrum of bacteria and molds. BioCote will not wear out or rub off and is effective for the lifetime of the dispenser. Unique locking mechanism helps prevent unauthorized access, pilferage and product contamination. Sight glass indicates the level of product in the cartridge to prevent unexpected runout. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Liquid Soap Dispenser |
Product Information
| Operating Mode | Manual |
| Volume Capacity | 1.06 gal |
| Application/Usage | Hand |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 13.7" |
| Width | 7" |
| Length | 6.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Manual - 1.06 gal Capacity - Durable, Antimicrobial, Locking Mechanism - Black - 1 Each
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: DIA0392049 Stock Available
-
Product Code: DIA1098941 Stock Available
-
Product Code: GOJ6534019 Stock Available
-
Product Code: GOJ77300110 Stock Available
-
Product Code: GOJ77340127 Stock Available
-
Product Code: SJNHVY2LDB18 Stock Available
-
Product Code: SJNPRO1LDSOut of Stock
-
Product Code: SJNTFDISPSTAND1 Stock Available