‹ Prev
Next ›
Scotch Sure Start Packaging Tape
22.20 yd Length x 1.88" Width x 2.6 mil Thickness - 1 1/2" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - 6 / Pack
120 Stock Available
- Smooth, quiet unwind; perfect for office settings
- Great choice for your packaging tape needs; easy-to-start roll unwinds smoothly
- Fits DP-1000 Easy-Grip Packaging Tape Dispenser
- Meets USPS and courier regulations for standard packages
- Sticks securely to a variety of surfaces
$26.33
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | DP-1000RF6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Line | Sure Start |
| Product Series | 3450 |
| Product Name | Sure Start Packaging Tape |
| Marketing Information | Tape refill is designed for use with 3M Scotch Easy-Grip Packaging Tape Dispensers and the refillable dispensers for Scotch Shipping Packaging Tape (145 and 1456). Refill offers strong adhesive to seal packages securely. It is ideal for mailing, moving and package sealing. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 22.20 yd |
| Tape Thickness | 2.6 mil |
| Core Diameter | 1 1/2" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 42lb/in |
| Dispenser Included | No |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Scotch Handheld Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Scotch Sure Start Packaging Tape
From the Manufacturer
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC24276312 Stock Available
-
Product Code: DUC28589642 Stock Available
-
Product Code: MMM195628 Stock Available
-
Product Code: MMM38502ST68 Stock Available
-
Product Code: UNV44HD00763 Stock Available
-
Product Code: UNV730067 Stock Available
-
Product Code: UNV83000290 Stock Available