- Protect your documents with durable, water-resistant and tear-resistant poly file that is easy to clean
- Flap-and-cord closure for added security
- 12 pockets for easy subdivision
- Each pocket expands to 7/8"
- Holds up to 900 sheets
<
>
Smead Letter Expanding File
8 1/2" x 11" - 12 Pocket - Polypropylene - Blue, Black - 1 Each
Product Code: SMD70863
Product Unit: Each
168 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 70863 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Frequency Expanding File |
| Marketing Information | Frequency Expanding File offers a fully expanding bottom so it can stand freely on a desk to allow easy access to contents. Durable poly file resists tearing, repels moisture and is easy to clean for years of use. File includes 12 expandable pockets, colored and white customizable tab inserts and a protective cover flap secured by an elastic cord and button closure. Each pocket expands more than 1". Unique Frequency embossing pattern adds style yet remains professional. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Expanding File |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Total Number of Pockets | 12 |
| Divider Material | Poly |
| Divider Thickness | 7 pt. |
| Features | Acid-free |
Physical Characteristics
| Color |
|
| Product Material | Polypropylene |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 13" |
| Weight (Approximate) | 13.12 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: AVE7351753 Stock Available
-
Product Code: BSN2368087 Stock Available
-
Product Code: BSN2368181 Stock Available
-
Product Code: BSN23682109 Stock Available
-
Product Code: BSN2653452 Stock Available
-
Product Code: BSN2653589 Stock Available
-
Product Code: BSN26536172 Stock Available
-
Product Code: CLI4830554 Stock Available
-
Product Code: PFX39624BLA286 Stock Available
-
Product Code: SMD7086287 Stock Available