‹ Prev
Next ›
Softalk Phone Cord Detangler
1 x RJ-11 Phone Male - 1 x RJ-11 Phone Female - Clear, Black - 1 Each
Out of Stock
- Phone cord detangler rotates 360 degrees and prevents knots and twists
- Gold-plated metal contacts prevent any loss of sound quality
- Length: 1.6"
- Clear,Black
$10.10
Product Details
General Information
| Manufacturer | Softalk Communications LLC |
| Manufacturer Part Number | 21002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.softalk.us |
| Brand Name | Softalk |
| Product Name | Phone Cord Detangler |
| Marketing Information | Escape the tangled phone problem. Phone cord detangler rotates 360 degrees so you don't have worry about knots and twists anymore. Gold-plated metal contacts prevent any quality loss of the sound. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Phone Adapter |
Technical Information
| Adapter Type | RJ-11 |
| Connector Type on First End | RJ-11 Phone - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-11 Phone Male |
| Connector Type on Second End | RJ-11 Phone - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-11 Phone Female |
| Contact Plating | Gold |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.6" |
| Width | 0.5" |
| Length | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
UL Approved |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
90-Day Warranty |
Overview
Softalk Phone Cord Detangler
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.