- POWER EXTENSION CORD: This 10ft (3m) 16AWG AC power extension cable with NEMA 5-15R and NEMA 5-15P connectors is suitable for workstations/home office | Indoor use | Rated to carry 125V at 13A
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this extension cord is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
<
>
StarTech.com 10ft Power Cord Extension
For Desktop Computer, Monitor, Server, Printer - 125 V AC / 13 A - Black - 10 ft Cord Length - NEMA 5-15P / NEMA 5-15R - North America - 1 Each
Product Code: STCPAC10110
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Also Consider
-
Product Code: GRR30001034Out of Stock
-
Product Code: LND30101027Out of Stock
-
Product Code: MCSCRW3215L64 Stock Available
-
Product Code: MCSCRW3215M34 Stock Available
-
Product Code: MRSSN598772 Stock Available
-
Product Code: STCDISPLPORT10LOut of Stock
-
Product Code: TRPTLP1008TEL40 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PAC10110 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 10ft Power Cord Extension |
| Marketing Information | This 10-foot Computer Power Cord Extension Cable instantly turns a large, awkward power connector into a smaller, streamlined connector.The power adapter will fit into any socket, maximizing the space on your power strip, surge protector, or wall outlet.The power adapter also doubles as a power cord extender, giving you an extra 10ft of reach for your monitor, computer case, or any other powered device. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Power Extension Cord |
Technical Information
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15R |
| Second End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15R Female |
| Device Supported |
|
| Localization | North America |
Power Description
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Current Rating | 13 A |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 10 ft |
| Weight (Approximate) | 0.85 lb |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 37°F (2.8°C) |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
Miscellaneous
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pac10110_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pac10110_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/pac10110_weee.pdf |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.