- Provides a simple and efficient way to connect multiple devices within your business network, ensuring smooth communication and reliable data transfer
- Features Category 5e cable type tailored to meet precise connectivity needs while maintaining operational efficiency and productivity
<
>
StarTech.com Category 5e Cable
7 ft Category 5e Network Cable - First End: 1 x RJ-45 - Male - Second End: 1 x RJ-45 - Male - Gray - 1 Each
Product Code: STCM45PATCH7GR
Product Unit: Each
Out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | M45PATCH7GR |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Category 5e Cable |
| Marketing Information | Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability. The M45PAT7GR Cat5e Patch Cable (7 ft) meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable Ethernet network connections, and features a durable gray PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed. To ensure long-lasting performance, this high quality Cat5e patch cable features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance. Constructed of only top quality materials, this Cat5e Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty. 100% Copper - a better value StarTech.com Cat5e cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment. 24 AWG Wire This Cat 5e cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire. 50-micron Gold Connectors This molded patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Length | 7 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Conductor | Copper |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Shipping Height | 0.87" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.20 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/m45patch7gr_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/m45patch7gr_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/m45patch7gr_weee.pdf |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BBNEVNSL520015Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6400025Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6420025Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6420030Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6480010Out of Stock
-
Product Code: STC45PATCH10BKOut of Stock
-
Product Code: STCM45PATCH30BLOut of Stock
-
Product Code: STCRJ45PATCH12Out of Stock
-
Product Code: TRPN201014BL54 Stock Available