- Approved by the AMA and the National Uniform Claim Committee (NUCC)
- Printed in red OCR ink without a sensor bar
- Compatible with laser printers
- Detached size: 8-1/2" x 11"
<
>
TOPS CMS-1500 Laser Printer Forms
20 lb - 1 Part - 8.50" x 11" Form Size - White - Red Print Color - Paper - 500 / Pack
Product Code: TOP50126RV
Product Unit: PK500
144 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ACC54031529 Stock Available
-
Product Code: ACC540351695 Stock Available
-
Product Code: BSN36615643 Stock Available
-
Product Code: CNMCARTRIDGE13712 Stock Available
-
Product Code: DXEUX7WS976 Stock Available
-
Product Code: FOL304198153 Stock Available
-
Product Code: GJO211003811 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511365 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 50126RV |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | TOPS |
| Product Name | CMS-1500 Laser Printer Forms |
| Marketing Information | CMS-1500 forms comply with current physicians' standards for expediting Medicare and Medicaid payments. Each meets requirements of the Centers for Medicare and Medicaid Services, Champus and the AMA Council of Medical Service. Front and back of the white 20 lb. bond paper are printed in red OCR ink without a sensor bar. Forms are compatible with laser printers. Detached size is 8-1/2" x 11". |
| Packaged Quantity | 500 / Pack |
| Product Type | Health Insurance Form |
Product Information
| Basis Weight | 20 lb |
| Form Length | 8.50" |
| Form Width | 11" |
| Number of Parts | 1 |
| Print Color | Red |
| Print Technology | Laser |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Height | 9.5" |
| Width | 11" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.