- High-speed design consistently distributes data, voice and video
- Molded RJ45 connectors feature integral strain relief for durability
- Snagless design protects locking tabs from being damaged
- Copper wire and staggered-pin plug keep near-end crosstalk levels low
- Meets variety of industry standards
<
>
Tripp Lite series Gigabit N201-014-BK Cat.6 UTP Patch Network Cable
14 ft Category 6 Network Cable for Network Device, ATM - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - 1 Gbit/s - Patch Cable - Gold Plated Contact - CM - 24 AWG - Black - 1
Product Code: TRPN201014BK
Product Unit: Each
44 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | N201-014-BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | Gigabit |
| Product Model | N201-014-BK |
| Product Name | Gigabit N201-014-BK Cat.6 UTP Patch Network Cable |
| Marketing Information |
Category 6 patch cable offers a high-speed solution for distributing data, voice and video over networks. Molded RJ45 connectors feature integral strain relief for enhanced durability. Snagless design protects the locking tabs from being damaged or snapped off during installation. High-quality copper wire and a staggered-pin plug design keep near-end cross-talk levels to a minimum. Durable construction is made from PVC four-pair stranded UTP and is rated for 550MHz/1Gbps communication. Cable meets current industry standards including IEEE 802.3ab, IEEE 802.5, ANSI/EIA/TIA 568, ISO/IEC 11801 and ETL (category 6 draft 11). |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 14 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | No |
| Jacket Type | CM |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Boot Type | Snagless |
| Number of Pairs | 4 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.80 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BBNEVCRB820020Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL520100Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6400030Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6420050Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6440020Out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6470030Out of Stock
-
Product Code: BLKA3L98030PNKSOut of Stock
-
Product Code: STCS45PATCH50BLOut of Stock