‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Butterfly Clip - Plastic - Translucent Blue - 1 Each
Out of Stock
- Durable plastic construction designed for lasting use
- Built-in hanging hole for easy storage or attaching pen
- Attractive, transparent board material
- Variety of colors allows for visual identification by project or department
$7.99
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40307 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Clip Type | Butterfly Clip |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Translucent Blue |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Universal Clipboard
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: OIC832176 Stock Available
-
Product Code: UNV05561149 Stock Available
-
Product Code: UNV0556333 Stock Available
-
Product Code: UNV05610679 Stock Available
-
Product Code: UNV05610VP4 Stock Available
-
Product Code: UNV40304VP142 Stock Available
-
Product Code: UNV40305Out of Stock
-
Product Code: UNV40305VP1 Stock Available
-
Product Code: UNV403105 Stock Available
-
Product Code: UNV40312487 Stock Available