- Desktop File Sorter offers practical and convenient storage and organization solutions that are adaptable to your space
- Built with metal wire for added firmness and maximum reliability
- Comes in black color for a trendy, sophisticated look
- 12.50" height for maximum organizational efficiency and feasible, comfortable equipment, devices, books, items, objects placement
- 8" width to ensure maximum usability and added equipment, devices, books, items, objects comfort feasibility
<
>
Universal Desktop File Sorter
8 Compartment(s) - 12.50" Height x 8" Width x 10.50" Depth - Black - Metal Wire - 1 Each
Product Code: UNV20070
Product Unit: Each
Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 20070 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Desktop File Sorter |
| Marketing Information | Get organized and find your files easier with a wire tiered, desktop file sorter. The durable open wire design holds and organizes all your active files, helping you declutter and find what you need quicker. Classic, tiered design to easily sort by priority and view the files you need. Enclosed with rubber caps on the bottom help to prevent scratches on surfaces. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop File Sorter |
Product Information
| Total Number of Compartments | 8 |
| File Size Supported |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal Wire |
| Height | 12.50" |
| Width | 8" |
| Depth | 10.50" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
8 Compartment(s) - 12.50" Height x 8" Width x 10.50" Depth - Black - Metal Wire - 1 Each
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.