‹ Prev
Next ›
Universal Document Holder
11.6" Height x 9" Width x 8" Depth - Metal - Black - Magnetic, Durable - 1 Each
Out of Stock
- Keep your current document handy and at an easy glance
- Holds paper up to letter size and most books
- Two included magnets to secure pages or memos
- Durable metal mesh construction is both strong and stable to withstand years of use
- Stands upright on desks, tables, and other flat surfaces
$18.94
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 20027 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Document Holder |
| Marketing Information | Keep your current document handy and at an easy glance with a magnetic, mesh document holder. Holds paper up to letter size and most books. Comes with two included magnets to secure up to 35 paper or memo sheets. Built with durable metal mesh construction that is strong and stable to withstand years of use. Stands upright on desks, tables, and other flat surfaces. Great for typing, presentations, and virtual meetings. |
| Product Type | Document Holder |
Product Information
| Sheet Capacity | 35 |
| Media Standard Supported | A4 |
| Application/Usage | Letter |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Height | 11.6" |
| Width | 9" |
| Depth | 8" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Universal Document Holder
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.