<
>
Universal Dry Erase Board
36" (3 ft) Width x 24" (2 ft) Height - White Melamine Surface - Black Anodized Aluminum Frame - 1 Each
Product Code: UNV43628
Product Unit: Each
19 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV43628 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Dry Erase Board |
| Marketing Information | Modern dry erase board with sleek black, heavy-duty frame. Smooth writing surface that's ideal for personal work areas to help keep schedules and tasks organized. Versatile board with four, rounded corners enables vertical and horizontal mounting with included hardware. Board wipes clean every time wipes clean with cloth, eraser, or dry erase wipes. Dry erase makers and erasers sold separately. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 24" (2 ft) |
| Board Width | 36" (3 ft) |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Melamine |
| Frame Color | Black Anodized |
| Frame Material | Aluminum |
| Mount Type | Wall Mount |
| Magnetic | No |
Physical Characteristics
| Depth | 0.4" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
36" (3 ft) Width x 24" (2 ft) Height - White Melamine Surface - Black Anodized Aluminum Frame - 1 Each
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BVCRQR022112 Stock Available
-
Product Code: UBR032U000125 Stock Available
-
Product Code: UBR033U000119 Stock Available
-
Product Code: UBR072U0001235 Stock Available
-
Product Code: UBR073U000135 Stock Available
-
Product Code: UBR2891U000116 Stock Available
-
Product Code: UBR4900U00011 Stock Available
-
Product Code: UNV43626560 Stock Available
-
Product Code: UNV43627573 Stock Available