‹ Prev
Next ›
Universal Dry Erase Board
48" (4 ft) Width x 36" (3 ft) Height - White Melamine Surface - Black Anodized Aluminum Frame - 1 Each
1 Stock Available
- Perfect for personal work areas and occasional use
- Sleek black, heavy-duty frame
- Four-corner system enables vertical and horizontal mounting
- Dry erase markers and eraser sold separately
$157.86
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV43629 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Dry Erase Board |
| Marketing Information | Modern dry erase board with sleek black, heavy-duty frame. Smooth writing surface that's ideal for personal work areas to help keep schedules and tasks organized. Versatile board with four, rounded corners enables vertical and horizontal mounting with included hardware. Board wipes clean every time wipes clean with cloth, eraser, or dry erase wipes. Dry erase makers and erasers sold separately. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 36" (3 ft) |
| Board Width | 48" (4 ft) |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Melamine |
| Frame Color | Black Anodized |
| Frame Material | Aluminum |
| Mount Type | Wall Mount |
| Magnetic | No |
Physical Characteristics
| Depth | 0.4" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Universal Dry Erase Board
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BVCCR1201170MV4 Stock Available
-
Product Code: BVCCR1501170MV69 Stock Available
-
Product Code: LLR0050270 Stock Available
-
Product Code: LLR0050329 Stock Available
-
Product Code: QRT855171 Stock Available
-
Product Code: QRT855183 Stock Available
-
Product Code: QRTNA7248F9 Stock Available
-
Product Code: QRTNA9648F3 Stock Available
-
Product Code: UBR2891U00012 Stock Available