‹ Prev
Next ›
Universal Envelope
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 24 lb - Gummed - White - Paper Stock - 250 / Box
65 Stock Available
- Crafted from 24 lb. bond weight paper, enhancing durability
- Wide gummed flap, ensuring a secure seal
- Resists tears and rips
- The paper finish provides a clean, professional look
$47.46
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV44104 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Envelope |
| Marketing Information |
This catalog envelope is crafted from 24 lb bond weight paper, which enhances durability and makes it suitable for mailing catalogs, brochures, other flat documents and much more. the envelopes are made with a wide gummed flap, ensuring a secure seal. Resists tears and rips. The paper finish provides a clean, professional look making it ideal for business use. |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Center |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper Stock |
Miscellaneous
| Country of Origin | Vietnam |
Overview
Universal Envelope
Also Consider
-
Product Code: BSN421025 Stock Available
-
Product Code: UNV4110540 Stock Available
-
Product Code: UNV41165107 Stock Available
-
Product Code: UNV42165Out of Stock
-
Product Code: UNV44105114 Stock Available
-
Product Code: UNV441657 Stock Available
-
Product Code: UNV451043 Stock Available
-
Product Code: UNV45165Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.