‹ Prev
Next ›
Universal Laminating Pouch
Sheet Size Supported: Menu 18" Width x 12" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 18" Width x 3 mil Thickness - Matte - for Document, Sign, ID Card, Photo, Tag, Menu - Temperature Resistant, Liquid Resistant - Clear - Plastic - 25 / Pack
Out of Stock
- Preserve your important documents, photos, signs, IDs and tags
- Stands up to extreme temperatures
- Protects against liquid penetration and rough handling
- Easy, cold-lamination application
- Bonds well to card stock, copy paper and other porous paper types with light to medium ink coverage
$62.52
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV84640 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Laminating Pouch |
| Marketing Information |
Plastic laminating pouches to help preserve and protect your important documents, photos, signs, IDs, or tags. Resists extreme temperatures, liquid penetration and rough handling. Bonds well to card stock, inkjet and other porous papers. Laminator Supply Type: Thermal Lamination; Supply Format: Pouch; Suggested Applications: Menu; For Use With: Thermal Laminators. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Laminating Pouch |
Product Information
| Laminating Sheet Height | 12" |
| Laminating Sheet Width | 18" |
| Laminating Sheet Thickness | 3 mil |
| Surface Finish | Matte |
| Sheet Size Supported | Menu - 18" Width x 12" Length |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
Miscellaneous
| Compatibility | Thermal Laminators |
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Universal Laminating Pouch
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.