‹ Prev
Next ›
Universal Magnetic Bookends, Magnetic Base, 6 x 5 x 7, Metal, Black, Pair
7" Height x 6" Width x 5" Depth - Magnetic - Black - Metal - 1 Pair
339 Stock Available
- Provides a firm, secure and reliable holder for books and files
- Strong magnets in the base prevent bookends from slipping
- Keep items secure, even when holding large and heavy books and files
- Sleek black design designed for heavy-duty use
$12.51
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV54071 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Magnetic Bookends, Magnetic Base, 6 x 5 x 7, Metal, Black, Pair |
| Marketing Information | Universal® Magnetic Bookends provide a firm, secure, and reliable holder for books and files. The strong magnets in the base prevent bookends from slipping. Keep items secure, even when holding large and heavy books and files. On non-metal surfaces, it's recommended to flip the base inward. Great for organizing books on files on top of file cabinets, desks, tables and bookcases. |
| Packaged Quantity | 1 Pair |
| Product Type | Bookend |
Product Information
| Size Standard | Large |
| Shape | Round |
| Features | Magnetic |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Height | 7" |
| Width | 6" |
| Depth | 5" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Universal Magnetic Bookends, Magnetic Base, 6 x 5 x 7, Metal, Black, Pair
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.