- 20% thicker than ordinary sheets and great for vibrant flyers, bulletins and more
- Compatible with copiers and laser/inkjet printers
- Acid-free and lignin-free
- Pair with Astrobrights cardstock (sold separately) for brightly colored projects
- Templates available online
<
>
Astrobrights Color Copy Paper - "Cool" , 5 Assorted Colours
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Acid-free, Lignin-free - Martian Green, Terrestrial Teal, Lunar Blue, Celestial Blue, Venus Violet - 500 / Ream
Product Code: WAU20274
Product Unit: RM1
67 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICGSF11BK247 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BE711 Stock Available
-
Product Code: BSN099526777 Stock Available
-
Product Code: BSN28447514 Stock Available
-
Product Code: QUA3789247 Stock Available
-
Product Code: UBC65870751 Stock Available
-
1 mm Bold Pen Point - Refillable - Retractable - Blue Ink - Gel-based - Gray, Silver Barrel - 1 EachProduct Code: UBC65871919 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Manufacturer Part Number | 20274 |
| Manufacturer Website Address | http://www.neenahpaper.com |
| Brand Name | Astrobrights |
| Product Name | Color Copy Paper - "Cool" , 5 Assorted Colours |
| Marketing Information | Create attention-getting notices, flyers, announcements, bulletins and more. Premium paper comes in vivid colors. 24 lb. paper is 20 percent thicker than ordinary sheets and ideal for everyday use. Each sheet is acid-free and lignin-free. Paper is compatible with copiers, offset printers, laser printers and inkjet printers. |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Colored Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Print Technology |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Weight (Approximate) | 6 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Letter - 8 1/2" x 11" - 24 lb Basis Weight - Acid-free, Lignin-free - Martian Green, Terrestrial Teal, Lunar Blue, Celestial Blue, Venus Violet - 500 / Ream
Also Consider
-
Product Code: HAM1036711021 Stock Available
-
Product Code: HAM1044631315 Stock Available
-
Product Code: WAU21011137 Stock Available
-
Product Code: WAU21031380 Stock Available
-
Product Code: WAU21859253 Stock Available
-
Product Code: WAU22581381 Stock Available
-
Product Code: WAU22651337 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.