‹ Prev
Next ›
Avery® Address Labels, 1" x 4" , White, 2,000ct (5161)
x 1" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Matte - White - Paper - 20 / Sheet - 100 Total Sheets - 2000 Total Label(s) - For Label Printer - 2000 / Box
85 Stock Available
- Great for address labels, labeling bottles, Ball and Mason jars and more
- Sure Feed technology for a reliable feed through your printer
- Easy Peel label sheets with Pop-up Edge for faster peeling
- Smudge-free and jam-free guaranteed
- Customize with free, easy-to-use online templates
$54.09
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 5161 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Easy Peel |
| Product Name | Address Labels, 1" x 4" , White, 2,000ct (5161) |
| Marketing Information | Easy Peel White Address Labels are great when you want to create professional labels quickly and easily. They're perfect for high-volume mailing projects, labeling bottles, Ball and Mason jars, food containers, bath and beauty products, product branding, event decorations, party favors and crafts. Sure Feed technology is designed for a reliable feed through your printer, helping prevent misalignments and jams. The patented Easy Peel feature makes applying these labels a breeze. Simply bend the label sheet to expose the Pop-up Edge, peel off your label and fold the sheet back to flat. To easily customize your labels, use Avery's free online templates and designs. Each sheet includes 20 labels that each measure 4" wide x 1" high. |
| Packaged Quantity | 2000 / Box |
| Product Type | Address Label |
Product Information
| Label Width | 1" |
| Label Length | 4" |
| Number of Sheets | 100 |
| Number of Labels per Sheet | 20 |
| Total Number of Labels | 2000 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Laser |
| Finishing | Matte |
| Attachment Method | Adhesive |
| Printable | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Label Printer |
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Address Labels, 1" x 4" , White, 2,000ct (5161)
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICRGLCG11BE344 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418498 Stock Available
-
Product Code: BRTDR820139 Stock Available
-
Product Code: BRTTN88051 Stock Available
-
Product Code: BSN329536446 Stock Available
-
Product Code: BSN3655054358 Stock Available
-
Product Code: BSN3655126268 Stock Available
-
Product Code: BSN36663599 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8514272 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICRGLCG11BE344 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAPP418498 Stock Available
-
Product Code: BRTDR820139 Stock Available
-
Product Code: BRTTN88051 Stock Available
-
Product Code: BSN329536446 Stock Available
-
Product Code: BSN3655054358 Stock Available
-
Product Code: BSN3655126268 Stock Available
-
Product Code: BSN36663599 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8514272 Stock Available