‹ Prev
Next ›
Avery® Flexi-View Binder ½" , Round Rings, Blue
1/2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 100 Sheet Capacity - 3 x 0.50" Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: 0, Internal - Polypropylene - Navy Blue - No - Flexible, Durable, Lightweight, Preprinted, Non-stick, Ink-transfer Resistant, Compact, PVC-free - 1 Each
212 Stock Available
- Preprinted colorful frame accents your title page
- Durable, nonstick polypropylene material won't lift print
- Customize tabs with a free online template
- Lightweight construction is easy to carry
$9.95
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 15766 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Flexi-View |
| Product Name | Flexi-View Binder ½" , Round Rings, Blue |
| Marketing Information | Prepare reports, proposals or presentations that are dressed to impress and ready to swing into action with this Flexi-View Binder. This lightweight, three-ring binder is compact, easily portable and still durable enough to keep your pages securely enclosed. Made from sturdy yet flexible plastic that won't lift or transfer print, your important documents stay neat and presentable wherever you go. Front cover features a preprinted border that frames a translucent window to showcase your custom title page. Create your binder title page easily using free online software (Avery Design & Print) that offers hundreds of free templates and designs. View binder features round rings for three-hole punched paper, dividers or page protectors. Store loose papers or photos in the pocket located on the inside back cover that features a convenient business card holder. Ensure your presentation stays securely bound and ready to wow with this Flexi-View Binder. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1/2" |
| Sheet Capacity | 100 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Ring Size | 0.50" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Total Number of Pockets | 0 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Navy Blue |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | China |
Overview
Avery® Flexi-View Binder ½" , Round Rings, Blue
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN099514813 Stock Available
-
Product Code: BSN099535599 Stock Available
-
Product Code: BSN099571484 Stock Available
-
Product Code: BSN200696892 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A33 Stock Available
-
Product Code: SAN81850A333 Stock Available
-
Product Code: SAN82074A325 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN099514813 Stock Available
-
Product Code: BSN099535599 Stock Available
-
Product Code: BSN099571484 Stock Available
-
Product Code: BSN200696892 Stock Available
-
Product Code: SAN80001A33 Stock Available
-
Product Code: SAN81850A333 Stock Available
-
Product Code: SAN82074A325 Stock Available