‹ Prev
Next ›
Expo Whiteboard Care Cleaning Wipes
6" Width x 9" Length - White - 50/Tub - 1 Each
333 Stock Available
- Quickly clean your whiteboard and other dry-erase surfaces, then throw away the mess
- Disposable and equipped with liquid cleaner that effortlessly erases dry-erase ink
- Helps erase ghosting and other stubborn marks, extending the life of your dry-erase surfaces
- Handy pop-up container maintains freshness and makes it easy to grab a new wipe
$18.06
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 81850A |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Expo |
| Product Line | Expo |
| Product Name | Whiteboard Care Cleaning Wipes |
| Marketing Information | Thick, pre-moistened wipes erase, condition and deep clean whiteboards in one easy step. Nontoxic cleaner is perfect for classroom use and conference rooms. Mild formula is safe on hands and furniture. Pop-up container allows simple, one-handed, convenient usage. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board Cleaner |
Product Information
| Eraser Width | 6" |
| Eraser Length | 9" |
| Quantity Per Container | 50/Tub |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Expo Whiteboard Care Cleaning Wipes
Also Consider
-
Product Code: AVE15766212 Stock Available
-
Product Code: BSN099535599 Stock Available
-
Product Code: BSN099571484 Stock Available
-
Product Code: BSN366124455 Stock Available
-
Product Code: BSN656381817 Stock Available
-
Product Code: BSN656393099 Stock Available
-
Product Code: LLR248501120 Stock Available
-
Product Code: SAN82074A325 Stock Available
-
Product Code: SWI38101227 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE15766212 Stock Available
-
Product Code: BSN099535599 Stock Available
-
Product Code: BSN099571484 Stock Available
-
Product Code: BSN366124455 Stock Available
-
Product Code: BSN656381817 Stock Available
-
Product Code: BSN656393099 Stock Available
-
Product Code: LLR248501120 Stock Available
-
Product Code: SAN82074A325 Stock Available
-
Product Code: SWI38101227 Stock Available