- Outstanding print quality
- Convenient do-it-yourself design lets you add your own personal touch
- Quality cardstock feeds automatically from your paper tray
- Design and print cards from your desktop in minutes
- For laser printers; free online templates
<
>
Avery® Perforated Business Cards for Laser Printers, 2" x 3½"
97 Brightness - A4 - 8 1/2" x 11" - 80 lb Basis Weight - 216 g/m² Grammage - Matte - Perforated, Heavyweight, Jam-free, Smooth Edge, Uncoated, Perforated, Recyclable, Biodegradable, Double-sided, Printable - White - 2500 / Box
Product Code: AVE5911
Product Unit: BX2500
61 Stock Available
Select Product Options:
Packaged Quantity: 2500 / Box
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 5911 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Perforated Business Cards for Laser Printers, 2" x 3½" |
| Marketing Information | Create professional-looking business cards using your laser printer. Ideal for everyday use or for times when you need to make title or address changes, cards for new employees, or customized messages. Ultra-fine perforations allow you to separate cards easily and cleanly. 8-1/2" x 11" heavyweight cardstock sheets feed automatically from your paper tray. Heavyweight cardstock provides vivid colors and sharp text. 2" x 3-1/2" cards are printable on both front and back side of cards. Avery offers many easy-to-use templates for Microsoft Word and other popular software programs. |
| Packaged Quantity | 2500 / Box |
| Product Type | Business Card |
Product Information
| Sheet Standard | A4 |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 80 lb |
| Grammage | 216 g/m² |
| Print Technology | Laser |
| Surface Finish | Matte |
| Brightness | 97 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 2" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Application/Usage |
|
| Compatibility |
Laser Printers |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: AVE08876Out of Stock
-
Product Code: AVE587019 Stock Available
-
Product Code: AVE587158 Stock Available
-
Product Code: AVE587472 Stock Available
-
Product Code: AVE587793 Stock Available
-
Product Code: AVE88699 Stock Available
-
Product Code: AVE887044 Stock Available
-
Product Code: AVE887795 Stock Available