- 3" seal protects stored files from dust and dirt
- Maximum security design with string-and-button closure keeps contents secure, even when box is overturned
- Up to 50% stronger than other string-and-button boxes for stacking without shelving
- FastFold quick, easy assembly
- Reinforced plastic handle makes it easy to pull box off shelving
Bankers Box Liberty Plus File Storage Box
Internal Dimensions: 15" Width x 24" Depth x 10" Height - External Dimensions: 15.3" Width x 24.1" Depth x 10.8" Height - Media Size Supported: Legal - String/Button Tie Closure - Heavy Duty - Stackable - Corrugated Paper - White, Blue - For File - Recycled - 12 / Carton
Also Consider
-
Product Code: BSN366128375 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL62AN340 Stock Available
-
Product Code: HEW3YL63AN420 Stock Available
-
Product Code: LAPAP1117227 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511TOG483 Stock Available
-
Product Code: PIL2606782 Stock Available
-
Product Code: PIL310203409 Stock Available
-
Product Code: SPR252261069 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 12112 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Liberty Plus |
| Product Model | 12112 |
| Product Name | Liberty Plus File Storage Box |
| Marketing Information |
Bankers Box String & Button File Storage Boxes are the trusted choice for secure, stackable document storage in offices, homes, and classrooms. The durable string and button closure keeps contents protected, while FastFold® assembly means your file boxes are ready in seconds-no tape required. Built with heavy-duty strength, these cardboard file boxes with lids are perfect for stacking and organizing legal-size documents. Reinforced handles make transport easy, and the collapsible, reusable design saves space when not in use. Made in the USA with up to 60% recycled content, these file storage boxes are an eco-friendly, professional solution for all your document organizer needs. Whether you need a file storage box for office supplies, a document organizer for home records, or a stackable file box for seasonal paperwork, Bankers Box delivers the durability and convenience you expect. Use as file boxes with lids for documents and files, storage boxes for moving, or as a collapsible file organizer box for flexible, reusable storage. Trusted by professionals for over 100 years. Box inside dimensions: 12 x 10 x 24 Inches. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Legal |
| Closure Type | String/Button Tie |
| Handle | Yes |
| Strength | Heavy Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 900 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 15" |
| Compartment Depth | 24" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Exterior Material | Corrugated Paper |
| Height | 10.8" |
| Width | 15.3" |
| Depth | 24.1" |
| Weight (Approximate) | 2.91 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | TAA |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Also Consider
-
Product Code: FEL0001281 Stock Available
-
Product Code: FEL005127 Stock Available
-
Product Code: FEL006320115 Stock Available
-
Product Code: FEL00705105 Stock Available
-
Product Code: FEL008620165 Stock Available
-
Product Code: FEL00862029 Stock Available
-
Product Code: FEL1111154 Stock Available
-
Product Code: STX61528U04C137 Stock Available