- 3" seal protects stored files from dust and dirt
- Maximum security design with string-and-button closure keeps contents secure, even when box is overturned
- Up to 50% stronger than other string-and-button boxes for stacking without shelving
- FastFold quick, easy assembly
- Reinforced plastic handle makes it easy to pull box off shelving
Bankers Box Liberty Plus Heavy-duty Letter File Box
Internal Dimensions: 12" Width x 24" Depth x 10" Height - External Dimensions: 12.3" Width x 24.1" Depth x 10.8" Height - Media Size Supported: Letter - String/Button Tie Closure - Heavy Duty - Stackable - Corrugated Paper - White, Blue - For File - Recycled - 12 / Carton
Also Consider
-
Product Code: BSN366126883 Stock Available
-
Product Code: HEWT6M02AN156 Stock Available
-
Product Code: HEWT6M06AN107 Stock Available
-
Product Code: HEWT6M10AN118 Stock Available
-
Product Code: HEWT6M14AN307 Stock Available
-
Product Code: LAPAP1117227 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511365 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511TOG489 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2913 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 11111 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Liberty Plus |
| Product Model | 11111 |
| Product Name | Liberty Plus Heavy-duty Letter File Box |
| Marketing Information |
Bankers Box String & Button File Storage Boxes are the trusted choice for secure, stackable document storage in offices, homes, and classrooms. The durable string and button closure keeps contents protected, while FastFold® assembly means your file boxes are ready in seconds-no tape required. Built with heavy-duty strength, these cardboard file boxes with lids are perfect for stacking and organizing letter-size documents. Reinforced handles make transport easy, and the collapsible, reusable design saves space when not in use. Made in the USA with up to 60% recycled content, these file storage boxes are an eco-friendly, professional solution for all your document organizer needs. Whether you need a file storage box for office supplies, a document organizer for home records, or a stackable file box for seasonal paperwork, Bankers Box delivers the durability and convenience you expect. Use as file boxes with lids for documents and files, storage boxes for moving, or as a collapsible file organizer box for flexible, reusable storage. Trusted by professionals for over 100 years. Box inside dimensions: 12 x 10 x 24 Inches. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Closure Type | String/Button Tie |
| Handle | Yes |
| Strength | Heavy Duty |
| Stackable | Yes |
| Stacking Strength | 750 lb |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 12" |
| Compartment Depth | 24" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Exterior Material | Corrugated Paper |
| Height | 10.8" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 24.1" |
| Weight (Approximate) | 2.41 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Also Consider
-
Product Code: BSN26758476 Stock Available
-
Product Code: FEL00011107 Stock Available
-
Product Code: FEL0051140 Stock Available
-
Product Code: FEL006310123 Stock Available
-
Product Code: FEL00704144 Stock Available
-
Product Code: FEL1211295 Stock Available
-
Product Code: UNV2522328 Stock Available