‹ Prev
Next ›
Bostitch B8 PowerCrown 3/8" Staples
3/8" Leg - 1/2" Crown - Holds 45 Sheet(s) - Chisel Point - Silver - High Carbon Steel - 2" Height x 0.5" Width x 0.4" Length - 210 Per Strip - 5000 / Box
45 Stock Available
- Premium steel wire engineered in a PowerCrown for extra force
- Finely chiseled points deliver optimal penetration
- 3/8" (9mm) leg length
- Comes in full strips (210 staples / strip)
- For use with Bostitch B8 stapler models: B8E-VALUE, B8HDP and 02245
$12.80
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | STCR2115 - 3/8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | PowerCrown |
| Product Model | BOSSTCR211538 |
| Product Name | B8 PowerCrown 3/8" Staples |
| Marketing Information | Engineered for impressive performance, the PowerCrown staples feature a unique crown at the top of the staple that flattens during stapling. Forced outward, the legs are better supported by the stapler magazine throughout the drive, resulting in more stapling force and reduced staple buckling. Staples are made from superior-quality, high carbon steel wire with finely chiseled points for maximum sheet capacity. Standard leg length is 3/8" (9mm). Each full-strip contains 210 staples. Use when stapling more than 20 sheets in Bostitch models: B8 Impulse 45 Electric (B8E-VALUE), B8 Xtreme Duty Plier (B8HDP), and B8 Heavy-duty Plier (02245). |
| Packaged Quantity | 5000 / Box |
| Product Type | Staples |
Product Information
| Staple Per Strip | 210 |
| Leg Length | 3/8" |
| Crown Width | 1/2" |
| Strip Length | Full |
| Sheet Capacity | 45 |
| Features | Chisel Point |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | High Carbon Steel |
| Height | 2" |
| Width | 0.5" |
| Length | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | B8 |
| Compatibility |
Use In B8HDP |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Bostitch B8 PowerCrown 3/8" Staples
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAPP111549 Stock Available
-
Product Code: BSN17532261 Stock Available
-
Product Code: BSN3655218234 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911293 Stock Available
-
Product Code: PENBL77ADZ194 Stock Available
-
Product Code: PENBL77CDZ162 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75ABX163 Stock Available
-
Product Code: PENP207C300 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAPP111549 Stock Available
-
Product Code: BSN17532261 Stock Available
-
Product Code: BSN3655218234 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911293 Stock Available
-
Product Code: PENBL77ADZ194 Stock Available
-
Product Code: PENBL77CDZ162 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75ABX163 Stock Available
-
Product Code: PENP207C300 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available