‹ Prev
Next ›
Bostitch PowerCrown 1/4" Standard Premium Staples
Standard - 1/4" Leg - 1/2" Crown - Holds 20 Sheet(s) - for Paper - Chisel Point, Galvanized - Silver - High Carbon Steel - 0.9" Height x 2.3" Width x 4.1" Length - 210 Per Strip - 5000 / Box
354 Stock Available
- Premium steel wire with chiseled points for optimum stapling performance in any standard stapler
- Reduced staple buckling and jamming
- 1/4" (6mm) leg length
- Comes in full strips (210 staples / strip)
$1.94
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | SBS19 1/4-CP |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | PowerCrown |
| Product Model | BOSSBS1914CP |
| Product Name | PowerCrown 1/4" Standard Premium Staples |
| Marketing Information | Premium standard staples were developed for optimum performance in any standard stapler. Each full strip contains 210 staples and is constructed from superior quality, high carbon wire to reduce buckling and jamming. The finely honed chisel points deliver maximum penetration for maximum sheet capacity. Leg length is 1/4" (6mm). Each full strip contains 210 staples. Staples are compatible with standard staplers. |
| Packaged Quantity | 5000 / Box |
| Product Type | Staples |
Product Information
| Staple Per Strip | 210 |
| Staple Type | Standard |
| Leg Length | 1/4" |
| Crown Width | 1/2" |
| Strip Length | Full |
| Sheet Capacity | 20 |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | High Carbon Steel |
| Height | 0.9" |
| Width | 2.3" |
| Length | 4.1" |
| Weight (Approximate) | 6.08 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Bostitch PowerCrown 1/4" Standard Premium Staples
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAPP111549 Stock Available
-
Product Code: BSN17532261 Stock Available
-
Product Code: BSN3655218234 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911293 Stock Available
-
Product Code: PENBL77ADZ194 Stock Available
-
Product Code: PENBL77CDZ162 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75ABX163 Stock Available
-
Product Code: PENP207C300 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAPP111549 Stock Available
-
Product Code: BSN17532261 Stock Available
-
Product Code: BSN3655218234 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911293 Stock Available
-
Product Code: PENBL77ADZ194 Stock Available
-
Product Code: PENBL77CDZ162 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75ABX163 Stock Available
-
Product Code: PENP207C300 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available