‹ Prev
Next ›
Business Source 1/3 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - 2 Fastener - 2" Fastener Capacity - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - Blue - 10% Recycled - 50 / Box
Out of Stock
- Secures your documents and keeps them in order
- Bright color for quick file identification and retrieval
- 2 embedded fasteners for 2 separate filing surfaces
- Durable reinforced tops with 1/3-cut assorted tabs for extra durability
- Holds your letter-size projects and documents
Select Product Options
Number of Fasteners: 2
Color: Blue
$62.89
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 17267 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Colored Fastener Folders |
| Marketing Information | Fastener folders keep documents secure and in order. Bright colors allow quick file identification and retrieval. Two 2" embedded fasteners in positions No. 1 and 3 provide two separate filing surfaces on each folder. File folder holds up to 3/4" of letter-size documents and is made of sturdy 11 point stock. Two-ply tabs in 1/3 cut assorted positions are reinforced for extra durability. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Blue |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Business Source 1/3 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.