‹ Prev
Next ›
Business Source Double Window No. 8-5/8 Check Envelopes
Double Window - #8 5/8 - 8 5/8" Width x 3 5/8" Length - 24 lb - Self-sealing - White - 500 / Box
40 Stock Available
- Double windows allow use with printed addresses to prevent reading errors
- Self-sealing design creates quick, simple closure
- Interior security tint keeps your sensitive information private
- Double-flap construction prevents gum from sticking before use
$86.68
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04650 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Double Window No. 8-5/8 Check Envelopes |
| Marketing Information | No. 8-5/8 check envelopes offer double windows for return address and mailing address. Poly windows and inside tint deliver privacy of contents. Self-sealing design makes them quick and easy to close. 24 lb. envelopes require no moisture to seal. Unique double-flap design keeps the gum from sticking before use. Simply raise the lower flap and press. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #8 5/8 |
| Mailer/Envelope Width | 8 5/8" |
| Mailer/Envelope Length | 3 5/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
Miscellaneous
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Double Window No. 8-5/8 Check Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ABFTC1182139 Stock Available
-
Product Code: BSN4220735 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSANCP108 Stock Available
-
Product Code: RED33502168 Stock Available
-
50 Sheet(s) - Gummed - 5.50" x 4.25" Sheet Size - Pink - Pink Sheet(s) - Black Print Color - 1 DozenProduct Code: TOP3002P110 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: QUA3819771 Stock Available
-
Product Code: QUA3839016 Stock Available
-
Product Code: QUA41415R18 Stock Available
-
Product Code: UNV35261121 Stock Available
-
Product Code: UNV35262364 Stock Available
-
Product Code: UNV35264165 Stock Available
-
Product Code: UNV35268Out of Stock
-
Product Code: UNV35270Out of Stock
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ABFTC1182139 Stock Available
-
Product Code: BSN4220735 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSANCP108 Stock Available
-
Product Code: RED33502168 Stock Available
-
50 Sheet(s) - Gummed - 5.50" x 4.25" Sheet Size - Pink - Pink Sheet(s) - Black Print Color - 1 DozenProduct Code: TOP3002P110 Stock Available