- Self-adhesive flap creates tight seal without moisture
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
<
>
Business Source No. 10 Peel-to-seal Envelopes
Business - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
Product Code: BSN99713
Product Unit: BX100
116 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99713 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Peel-to-seal Envelopes |
| Marketing Information | Peel-to-seal envelopes feature a self-adhesive flap to create a tight seal without requiring any moisture. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442481 Stock Available
-
Product Code: BSN0442639 Stock Available
-
Product Code: BSN0454616 Stock Available
-
Product Code: BSN0464849 Stock Available
-
Product Code: QUA3839025 Stock Available
-
Product Code: QUA41415R40 Stock Available
-
Product Code: QUA418657 Stock Available
-
Product Code: QUA4453415 Stock Available
-
Product Code: QUA4483483 Stock Available
-
Product Code: QUA54301Out of Stock