‹ Prev
Next ›
Business Source No. 10 Peel-to-seal Security Envelopes
Business - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
127 Stock Available
- Self-adhesive flap creates tight seal without moisture
- Security tint keeps confidential items private
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
$23.24
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99714 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Peel-to-seal Security Envelopes |
| Marketing Information | Peel-to-seal envelopes feature a self-adhesive flap to create a tight seal without requiring any moisture. Distinctive security tint keeps your confidential items hidden from view for secure shipments. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source No. 10 Peel-to-seal Security Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE21282138 Stock Available
-
Product Code: AVE887133 Stock Available
-
Product Code: GEM700B340 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511TOG338 Stock Available
-
Product Code: MEA751001628 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C1331 Stock Available
-
Product Code: PFX2322427 Stock Available
-
Product Code: SAN3300266 Stock Available
-
Product Code: SAN37003491 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442419 Stock Available
-
Product Code: BSN0442636 Stock Available
-
Product Code: BSN045462 Stock Available
-
Product Code: BSN04648Out of Stock
-
Product Code: QUA3819771 Stock Available
-
Product Code: QUA3839016 Stock Available
-
Product Code: QUA41415R18 Stock Available
-
Product Code: QUA418653 Stock Available
-
Product Code: QUA445346 Stock Available
-
Product Code: QUA4483446 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE21282138 Stock Available
-
Product Code: AVE887133 Stock Available
-
Product Code: GEM700B340 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511TOG338 Stock Available
-
Product Code: MEA751001628 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C1331 Stock Available
-
Product Code: PFX2322427 Stock Available
-
Product Code: SAN3300266 Stock Available
-
Product Code: SAN37003491 Stock Available