‹ Prev
Next ›
Avery® Clean Edge Business Cards, 2" x 3.5" , White, 200 (08871)
110 Brightness - A8 - 2" x 3 1/2" - 93 lb Basis Weight - 254 g/m² Grammage - Matte - Perforated, Heavyweight, Rounded Corner, Long Lasting, Smooth Edge, Jam-free, Smudge-free, Avery Clean Edge Technology, Double-sided, Printable - White - 20 Sheets - 200 / Pack
33 Stock Available
- Perfect for DIY business cards, RSVP cards for weddings, rewards cards, appointment cards and more
- Clean Edge technology to easily snap cards apart, leaving behind smooth, clean edges
- Get an improved feed through your printer with Avery Sure Feed technology that helps reduce jams and misalignments
- Double-sided, printable sheets are optimized for inkjet printers, resulting in vibrant colors and sharp text
- Use Avery Design and Print Online to easily create custom business cards with your own design
Select Product Options
Sheet Size: 2" x 3 1/2"
Packaged Quantity: 200 / Pack
$22.19
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 8871 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Clean Edge |
| Product Name | Clean Edge Business Cards, 2" x 3.5" , White, 200 (08871) |
| Marketing Information | Design and print your own professional business cards in minutes with Clean Edge Business Cards. Using premium cardstock with a weight of 93 lb./254 gsm, each customizable business card immediately communicates quality as soon as you hold them. Whether you're looking for professional business cards, loyalty cards, RSVP cards or business "thank you" cards, these versatile cards are a spectacular way to stand out. Clean Edge technology ensures that your cards snap apart with smooth, clean edges. Get a more reliable feed through your printer with proprietary, Avery Sure Feed technology designed to reduce print misalignments and paper jams. Enjoy stunning double-sided designs with business card paper that is printable on both sides and compatible with inkjet printers. Use Avery Design and Print Online to easily create custom business cards with your own design or with Avery's free templates. Each sheet includes 10 cards (3-1/2" wide x 2" high). |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Business Card |
Product Information
| Total Number of Sheets | 20 |
| Sheet Standard | A8 |
| Sheet Size | 2" x 3 1/2" |
| Basis Weight | 93 lb |
| Grammage | 254 g/m² |
| Print Technology | Inkjet |
| Surface Finish | Matte |
| Brightness | 110 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 2" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Germany |
Overview
Avery® Clean Edge Business Cards, 2" x 3.5" , White, 200 (08871)
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE21282138 Stock Available
-
Product Code: AVE516767 Stock Available
-
Product Code: BSN099524579 Stock Available
-
Product Code: BSN99714127 Stock Available
-
Product Code: DURMN1500B2012 Stock Available
-
Product Code: HAM122549798 Stock Available
-
Product Code: HOD150HDOut of Stock
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: PFX2322427 Stock Available
-
Product Code: QUA44562156 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE21282138 Stock Available
-
Product Code: AVE516767 Stock Available
-
Product Code: BSN099524579 Stock Available
-
Product Code: BSN99714127 Stock Available
-
Product Code: DURMN1500B2012 Stock Available
-
Product Code: HAM122549798 Stock Available
-
Product Code: HOD150HDOut of Stock
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: PFX2322427 Stock Available
-
Product Code: QUA44562156 Stock Available