‹ Prev
Next ›
Carter's® Micropore Black Stamp Pad, 3.15" x 6.12" (21282)
3.2" Width x 6.1" Length - Black Ink - Black - 1 Each
138 Stock Available
- Never requires re-inking
- Micropore technology designed for frequent use
- ACMI certification
- Designed for fine reproduction of detail
- Ideal for business applications
$6.38
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 21282 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Carter's® |
| Product Name | Micropore Black Stamp Pad, 3.15" x 6.12" (21282) |
| Marketing Information | Carter's 3.15" x 6.12" Micropore stamp pads are pre-filled with bold black ink and are perfect ink pads for stamping. The custom Micropore design is built to last longer in one use than traditional foam and felt pads. No refills or re-inkers are required. Filled with a lasting permanent ink that can be used on paper, wood, fabric and more. Conforms to ASTM D 4236 and ACMI AP-certified as non-toxic, ink is safe for use in schools, offices and homes. The hinged lid snaps closed to help keep the ink fresh. The slim profile also makes it easy to keep these stamp pads stored away until needed. The 3.15" x 6.12" pad is the perfect size for medium-sized and larger stamps. Whether you're stamping for crafts, scrapbooks, greeting cards or homework, Carter's stamp pads will make sure every one of your stamps are filled with color. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Stamp Pad |
Product Information
| Ink Color | Black |
| Features | Non-toxic |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Width | 3.2" |
| Length | 6.1" |
| Weight (Approximate) | 5.76 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Carter's® Micropore Black Stamp Pad, 3.15" x 6.12" (21282)
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ABFSC1154D83 Stock Available
-
Product Code: AVE887133 Stock Available
-
Product Code: BSN99714127 Stock Available
-
Product Code: DURMN1500B2012 Stock Available
-
Product Code: GEM700B340 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA00AN202 Stock Available
-
Product Code: PFX2322427 Stock Available
-
Product Code: SMD6405584 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ABFSC1154D83 Stock Available
-
Product Code: AVE887133 Stock Available
-
Product Code: BSN99714127 Stock Available
-
Product Code: DURMN1500B2012 Stock Available
-
Product Code: GEM700B340 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA00AN202 Stock Available
-
Product Code: PFX2322427 Stock Available
-
Product Code: SMD6405584 Stock Available