‹ Prev
Next ›
Business Source Plain Peel/Seal Business Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 500 / Box
118 Stock Available
- Self-adhesive flap creates instant seal without moisture
- Sturdy, 24 lb. stock withstands abuse during transit
- Cost-efficient design keeps shipping costs to a minimum
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
$54.56
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04646 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Plain Peel/Seal Business Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes require no moisture to seal. Simply peel back strip and fold closed. Protective strip keeps adhesive free from dust. No. 10 envelopes are made of 24 lb. white wove stock. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Printed Design/Pattern/Texture | Plain |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Plain Peel/Seal Business Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BE1227 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP1065 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: MMM680BB2236 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2342 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2533 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2445 Stock Available
-
Product Code: OIC9250050 Stock Available
-
Product Code: PIL310201341 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442636 Stock Available
-
Product Code: BSN045462 Stock Available
-
Product Code: BSN3667582 Stock Available
-
Product Code: BSN421155 Stock Available
-
Product Code: QUA3819771 Stock Available
-
Product Code: QUA418653 Stock Available
-
Product Code: QUA4483446 Stock Available
-
Product Code: UNV35264165 Stock Available
-
Product Code: UNV35268Out of Stock
-
Product Code: UNV35270Out of Stock
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BE1227 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP1065 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: MMM680BB2236 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2342 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2533 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2445 Stock Available
-
Product Code: OIC9250050 Stock Available
-
Product Code: PIL310201341 Stock Available