- Customize with standard software programs and laser printers
- Labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers; 8-Tab
- 3-hole punched with 9/32" holes; fits standard binders
- 25 Sets/Box; White
<
>
Business Source Punched Laser Index Dividers
8 Blank Tab(s) - 8 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 3 Hole Punched - White Paper Divider - White Tab(s) - 100% Recycled - Mylar Reinforcement, Reinforced, Punched - 1 Box
Product Code: BSN36687
Product Unit: BX1
22 Stock Available
Select Product Options:
Total Number of Tabs: 8
Tabs per Set: 8
Also Consider
-
Product Code: BOSB8EVALUE36 Stock Available
-
Product Code: BSN099551959 Stock Available
-
Product Code: BSN26137Out of Stock
-
Product Code: BSN26536172 Stock Available
-
Product Code: NATSP1724323 Stock Available
-
Product Code: PAP70521277 Stock Available
-
Product Code: RAC89346CT299 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36687 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Punched Laser Index Dividers |
| Marketing Information | Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Tabs | 8 |
| Tab Style | Blank |
| Tabs per Set | 8 |
| Tab Color | White |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: AVE11113177 Stock Available
-
Product Code: AVE111251081 Stock Available
-
Product Code: AVE111271907 Stock Available
-
Product Code: AVE111291490 Stock Available
-
Product Code: AVE11132897 Stock Available
-
Product Code: AVE1149244 Stock Available
-
Product Code: AVE1149324 Stock Available
-
Product Code: AVE1184476 Stock Available