‹ Prev
Next ›
Business Source Punched Tabbed Laser Index Dividers
5 Blank Tab(s) - 5 Tab(s)/Set - 11" Divider Width - 3 Hole Punched - White Paper Divider - White Tab(s) - 100% Yes - Mylar Reinforcement, Reinforced, Punched - 1 Pack
28 Stock Available
- Customize with standard software programs and laser printers
- Labels virtually disappear when applied to tabs; 5-Tab
- 3-hole punched with 9/32" holes; fits standard binders
- 5 Sets/Box; White
- 30% post-consumer material
Select Product Options
Total Number of Tabs: 5
Divider Size: 11"
Tabs per Set: 5
$10.17
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36686 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Punched Tabbed Laser Index Dividers |
| Marketing Information | Customize tab titles and create professional dividers using these index dividers and laser printers. Standard software programs provide label layouts for quicker and easier formatting. The labels virtually disappear when applied to tabs on the side of dividers. Dividers are three-hole punched with Mylar reinforcement around the 9/32" holes for use in standard binders. Dividers include easy-to-follow instructions. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Divider Width | 11" |
| Divider Depth | 8.50" |
| Divider Color | White |
| Divider Material | Paper |
| Total Number of Tabs | 5 |
| Tab Style | Blank |
| Tabs per Set | 5 |
| Tab Color | White |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Punched Hole Size | 0.28" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Overview
Business Source Punched Tabbed Laser Index Dividers
From the Manufacturer
Alternative Products
-
Product Code: AVE11143208 Stock Available
-
Product Code: AVE1116832 Stock Available
-
Product Code: AVE11186399 Stock Available
-
Product Code: AVE11187204 Stock Available
-
Product Code: AVE11188321 Stock Available
-
Product Code: AVE11196304 Stock Available
-
Product Code: AVE11197186 Stock Available
-
Product Code: AVE11429104 Stock Available
-
Product Code: AVE1183099 Stock Available
-
Product Code: AVE1183122 Stock Available