‹ Prev
Next ›
Business Source Regular Tint Peel/Seal Envelopes
Business - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 500 / Box
86 Stock Available
- Require no moisture to seal; simply peel back strip and fold closed
- Protective strip keeps adhesive free from dust
- Security tint for privacy
$57.63
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36682 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Regular Tint Peel/Seal Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes require no moisture to seal. Simply peel back strip and fold closed. Protective strip keeps adhesive free from dust. No. 10 envelopes are made of 24 lb. white wove stock and are security-tinted. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Regular Tint Peel/Seal Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ABFTC4705127 Stock Available
-
Product Code: BSN16473110 Stock Available
-
Product Code: BSN3666599 Stock Available
-
Product Code: BSN3668090 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN576 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: LEE10050456 Stock Available
-
Product Code: MMM65414AN253 Stock Available
-
Product Code: QUA37890155 Stock Available
-
Product Code: VER97088493 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442636 Stock Available
-
Product Code: BSN3666599 Stock Available
-
Product Code: BSN36666111 Stock Available
-
Product Code: BSN36667159 Stock Available
-
Product Code: BSN421219 Stock Available
-
Product Code: QUA379105 Stock Available
-
Product Code: QUA4478214 Stock Available
-
Product Code: UNV35264165 Stock Available
-
Product Code: UNV35267Out of Stock
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ABFTC4705127 Stock Available
-
Product Code: BSN16473110 Stock Available
-
Product Code: BSN3666599 Stock Available
-
Product Code: BSN3668090 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN576 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: LEE10050456 Stock Available
-
Product Code: MMM65414AN253 Stock Available
-
Product Code: QUA37890155 Stock Available
-
Product Code: VER97088493 Stock Available