‹ Prev
Next ›
Command Small Wire Hooks
9 Small Hook - 8 oz (226.8 g) Capacity - 0.7" Width x 1.6" Length - for Utensil, Pictures, Mirror - Clear - 1 Pack
97 Stock Available
- Easy to hang
- Holds strongly on a variety of surfaces
- Removes cleanly - no holes, marks or sticky residue
- Clear so it blends in seamlessly
- Reuse them again and again
$14.20
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17067CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Small Wire Hooks |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Small Hooks | 9 |
| Weight Capacity | 8 oz (226.8 g) |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Material Details |
Plastic Base |
| Width | 0.7" |
| Depth | 0.7" |
| Length | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 1.776 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Command Small Wire Hooks
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: AVT7537084 Stock Available
-
Product Code: AVT9103157 Stock Available
-
Product Code: LLR0287246 Stock Available
-
Product Code: LRNLER269446 Stock Available
-
Product Code: LRNLER2698261 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES50 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES111 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES48 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK83 Stock Available