‹ Prev
Next ›
Sharpie S-Gel Pens
Retractable - Blue Ink - Gel-based - 1 Dozen
389 Stock Available
- Smooth-flowing gel provides effortless writing experience
- 0.7mm tip creates sharp lines for excellent legibility
- Soft grip offers comfortable grip for reliable control
- Handy clip attaches to various locations for easy access and storage
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
Select Product Options
Ink Color: Blue
$34.66
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2096152 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Sharpie |
| Product Name | S-Gel Pens |
| Marketing Information | Retractable pens feature smooth-flowing gel ink that lays down effortlessly for an effortless writing experience. 0.7mm tip creates sharp, crisp lines for excellent readability. Comfortable grip helps you keep a secure grasp on the pen for enhanced control. Handy clip secures to pockets, notebooks and more for easy access and storage. Gel pens with blue ink are perfect for daily use at home, office and school. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.7 mm |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Blue |
| Retractable | Yes |
| Grip Type |
|
| Finishing | Matte |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 0.30" |
| Length | 0.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Sharpie S-Gel Pens
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE16281230 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433C19 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433M25 Stock Available
-
Product Code: DEF7430241 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A180 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159553 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE16281230 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433C19 Stock Available
-
Product Code: BRTTN433M25 Stock Available
-
Product Code: DEF7430241 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A180 Stock Available
-
Product Code: PIL310211086 Stock Available
-
Product Code: SAN2096159553 Stock Available