‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial Battery
For Gas Detector, Smoke Detector, Stud Finder - 9V - 9 V - 5 Year Shelf Life - 1 / Pack
142 Stock Available
- Long-lasting power source in all device applications
- Use in smoke detectors, transistor radios and more
- Works well in temperature extremes from -30 degrees C to 55 degrees C
- High-quality design
$26.93
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN22 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Power your industrial and professional devices with Energizer Industrial 9V Alkaline Batteries. Whatever the job, their proven performance keeps everyday devices working at construction sites, facility maintenance, repair services, medical centers, business offices, classrooms, and more. And because your tools of the trade are an investment worth protecting, these industrial 9V batteries are made to last, not to leak. They also hold their power with up to 5 years of shelf life, so go ahead and stock up. Take all of that into consideration and you've made a pretty powerful case for this battery. So, for the precision devices and everyday equipment of your work site, depend on the power and protection of Energizer Industrial 9V Alkaline Batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | 9V |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Output Voltage | 9 V |
| Shelf Life | 5 Year |
Physical Characteristics
| Height | 2" |
| Width | 1" |
| Depth | 0.7" |
| Length | 1" |
| Weight (Approximate) | 1.58 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 5 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Overview
Energizer Industrial Battery
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN329536446 Stock Available
-
Product Code: BSN366124455 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN918 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN579 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN576 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN670 Stock Available
-
Product Code: LAPAP1117157 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: PENZL31W630 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN329536446 Stock Available
-
Product Code: BSN366124455 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN918 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN579 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN576 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN670 Stock Available
-
Product Code: LAPAP1117157 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: PENZL31W630 Stock Available