‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial Battery
For Vending Machine, Office, Classroom, Electronics - AA - 24 / Pack
1359 Stock Available
- Long-lasting power source
- Operates well in extreme conditions
- Holds power for 5 years in storage
- Use in medical devices, cameras and more
- No added mercury or cadmium
$13.96
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN91 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Industrial Alkaline AA Battery offers an economical, high rate source of portable power for today's devices that require heavy current or continuous use. Each battery provides four to nine times more energy than similar sized carbon zinc batteries. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
Physical Characteristics
| Height | 2" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 0.6" |
| Weight (Approximate) | 0.85 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Overview
Energizer Industrial Battery
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN24302942 Stock Available
-
Product Code: BSN62897114 Stock Available
-
Product Code: EVEEN921472 Stock Available
-
Product Code: ITA602336093 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511TOG338 Stock Available
-
Product Code: PIL310201341 Stock Available
-
Product Code: PIL31256307 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN24302942 Stock Available
-
Product Code: BSN62897114 Stock Available
-
Product Code: EVEEN921472 Stock Available
-
Product Code: ITA602336093 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511TOG338 Stock Available
-
Product Code: PIL310201341 Stock Available
-
Product Code: PIL31256307 Stock Available