‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial Battery
For Vending Machine, Office, Classroom, Electronics, Construction - AAA - 1 / Pack
1472 Stock Available
- Long-lasting, reliable power source for high-drain devices
- Holds power for up to 7 years in storage
- Use in medical devices, cameras and more
- No added mercury
- Industrial-grade
$13.96
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN92 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Industrial Alkaline AAA Battery offers an economical, high rate source of portable power for today's devices that require heavy current or continuous use. Each battery provides four to nine times more energy than similar sized carbon zinc batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
Physical Characteristics
| Height | 1.8" |
| Width | 0.4" |
| Depth | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 0.38 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Singapore |
Overview
Energizer Industrial Battery
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN24302942 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911359 Stock Available
-
Product Code: GJO240803390 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511TOG338 Stock Available
-
Product Code: PIL310201341 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B2101 Stock Available
-
Product Code: SPR25226Out of Stock
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN24302942 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911359 Stock Available
-
Product Code: GJO240803390 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511403 Stock Available
-
Product Code: LAPAP8511TOG338 Stock Available
-
Product Code: PIL310201341 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B2101 Stock Available
-
Product Code: SPR25226Out of Stock