‹ Prev
Next ›
Fellowes ActiveFusion Anti-Fatigue Mat
Floor, Workstation - 35.75" Width x 23.500" Depth x 3.500" Thickness - Rectangular - Black - 1 Each
1 Stock Available
- Encourages subtle movement to prevent fatigue during the workday
- Use with sit-stand workstations or platforms for extra support
- Beveled edges help eliminate tripping hazards
- Perfect for your office, kitchen, laundry room and any other places where you need to stand for extended periods
$147.73
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8707102 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | ActiveFusion |
| Product Name | ActiveFusion Anti-Fatigue Mat |
| Marketing Information | Stay active and comfortable while you work with this durable floor mat. Unique shape promotes stretching and movement throughout the day. Floor Mat encourages subtle movement to prevent fatigue. Use with any sit-stand for extra support while standing. Beveled edges help avoid trip hazards. ActiveFusion Anti-fatigue Mat is made of polyurethane for a soft, giving surface for your comfort. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Anti-fatigue Mat |
Product Information
| Mat Width | 35.75" |
| Mat Depth | 23.500" |
| Mat Thickness | 3.500" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 8.40 lb |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
5 Year limited |
Overview
Fellowes ActiveFusion Anti-Fatigue Mat
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: FEL870700233 Stock Available
-
Counter, Workstation26.40" Width x 2.400" Thickness x 21.60" Diameter - Rectangular - Black - 1 EachProduct Code: LLR99537Out of Stock
-
Product Code: SAF2111BL2 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: FEL870700233 Stock Available
-
Product Code: HRS24600051Out of Stock
-
Product Code: HRS24600412Out of Stock
-
Product Code: HRS60004054Out of Stock
-
Product Code: KCC542893112 Stock Available
-
Product Code: LLR8197418 Stock Available
-
Product Code: LND30101027Out of Stock
-
Product Code: MRSSN59877Out of Stock
-
Product Code: OFX147503 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: FEL870700233 Stock Available
-
Product Code: HRS24600051Out of Stock
-
Product Code: HRS24600412Out of Stock
-
Product Code: HRS60004054Out of Stock
-
Product Code: KCC542893112 Stock Available
-
Product Code: LLR8197418 Stock Available
-
Product Code: LND30101027Out of Stock
-
Product Code: MRSSN59877Out of Stock
-
Product Code: OFX147503 Stock Available