‹ Prev
Next ›
Fellowes Lotus Mounting Arm for Monitor - Silver
2 Display(s) Supported - 27" Screen Support - 26 lb Load Capacity - 1 Each
6 Stock Available
- For use on Fellowes Lotus Sit Stand Workstations
- Quick setup with easy mounting
- Adjustable height for optimum viewing
- Use with monitors up to 27"
- Arm capacity: 13 lb.
$115.93
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8042901 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Lotus |
| Product Name | Lotus Dual Monitor Arm Kit |
| Marketing Information | Lotus Dual Monitor Arm Kit is compatible with the Fellowes Lotus Sit Stand Workstation that raises monitors to an optimal viewing height to prevent neck strain and free up valuable work space. Monitor arm is easy to mount via grommet hole, allowing quick setup. Height adjusts up to 16" above the top surface of the Lotus Sit Stand Workstation with a reach of 12-1/2". Each arm holds a monitor up to 27" and 13 lb. Metal dual-monitor arm meets VESA mounting standards. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mounting Arm |
Product Information
| Device Supported | Monitor |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Maximum Load Capacity | 26 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 16.50" |
| Width | 28.50" |
| Depth | 5.50" |
| Weight (Approximate) | 4.98 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
3-Year |
Overview
Fellowes Lotus Mounting Arm for Monitor - Silver
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: FEL870700233 Stock Available
-
Product Code: FEL87071021 Stock Available
-
Product Code: HRS24600051Out of Stock
-
Product Code: HRS24600412Out of Stock
-
Product Code: HRS60004054Out of Stock
-
Product Code: KCC542893112 Stock Available
-
Product Code: LLR8197418 Stock Available
-
Product Code: LND30101027Out of Stock
-
Product Code: MRSSN59877Out of Stock
-
Product Code: OFX147503 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: FEL870700233 Stock Available
-
Product Code: FEL87071021 Stock Available
-
Product Code: HRS24600051Out of Stock
-
Product Code: HRS24600412Out of Stock
-
Product Code: HRS60004054Out of Stock
-
Product Code: KCC542893112 Stock Available
-
Product Code: LLR8197418 Stock Available
-
Product Code: LND30101027Out of Stock
-
Product Code: MRSSN59877Out of Stock
-
Product Code: OFX147503 Stock Available