- Super-smooth ink lays down effortlessly for consistent results
- Rubber grip fits comfortably in your hand to reduce hand fatigue
- 1.0mm point produces thick, crisp lines for easy visibility
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
<
>
G2 1.0mm Gel Pens
1 mm Bold Pen Point - Refillable - Retractable - Blue Ink - Gel-based - Clear Barrel - 36 / Pack
Product Code: PIL84099
Product Unit: PK36
814 Stock Available
Select Product Options:
Ink Color: Blue
Also Consider
-
Product Code: BSN3655066089 Stock Available
-
Product Code: BSN6536435311 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6V2LN652 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6V3LN308 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6V4LN293 Stock Available
-
Product Code: HEW4S6V5LN307 Stock Available
-
Product Code: LLR52512162 Stock Available
-
Product Code: SAN80661A441 Stock Available
-
Product Code: XST122159 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pilot Corporation |
| Manufacturer Part Number | 84099 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pilotpen.us |
| Brand Name | G2 |
| Product Name | 1.0mm Gel Pens |
| Marketing Information | Gel pens feature a super-smooth gel ink that offers a fluid writing experience to lay down effortlessly. Latex-free rubber grip reduces hand fatigue during extended periods of writing. 1.0mm point creates thick, sharp lines for easy visibility. Retractable pens are perfect for daily use at home, office, school and more. |
| Packaged Quantity | 36 / Pack |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 1 mm Bold |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Blue |
| Refillable | Yes |
| Retractable | Yes |
| Barrel Color | Clear |
| Grip Type |
|
| Grip Material | Rubber |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.75" |
| Width | 4.25" |
| Length | 4.25" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Overview
1 mm Bold Pen Point - Refillable - Retractable - Blue Ink - Gel-based - Clear Barrel - 36 / Pack
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.